CO TO JEST LOMBARD i jak działa pożyczka lombardowa?

czyli jak pożyczyć zastawiając przedmioty

Ten artykuł odpowiada na pytania:

 • jakie są zasady działania lombardu?
 • co można w nim zastawić?
 • czy możliwa jest pożyczka lombardowa bez zastawu?
 • jak odzyskać zastawiony przedmiot?
 • jakie zapisy zawiera umowa lombardowa?

witryna lombardu z zastawionymi przedmiotami

Zasady działania lombardu

Czym jest Lombard?

Jest instytucją pożyczkową, w której udzielane są pożyczki na dowód, w postaci gotówkowej do ręki, w zamian za odpowiedni zastaw. Lombardy działają jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne.

Z usług lombardu może skorzystać każda osoba pełnoletnia, która w ramach otrzymania pożyczki lombardowej, odda w zastaw przedmiot o należytej wartości.

Przedstawiciel lombardu wyceni zastawiany przedmiot i na tej podstawie zaoferuje kwotę pożyczki.

Oszacowanie jest niezobowiązujące oraz bezpłatne – nie ciąży na nas obowiązek akceptacji oferty.

Warunkiem koniecznym do sfinalizowania transakcji będzie okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem) oraz podpisanie stosownej umowy.

Odzyskanie zastawu nastąpi w momencie całkowitej  spłaty pożyczki.

W razie gdyby pieniądze nie zostały zwrócone na czas, a pożyczkobiorca nie zgłosi się z prośbą o przedłużenie terminu spłaty, to lombard będzie mógł sprzedać zastawiony przedmiot.

W Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku popularność lombardów była tak duża, że ilościowo dorównywały pub-om.

Przedmioty, które można sprzedać/zastawić

Co można zastawić?

Lombard przyjmie pod zastaw praktycznie wszystko co nie jest kradzione i ma jakąkolwiek wartość pieniężną, oraz co w razie czego będzie można odsprzedać dalej.

Najczęściej zastawiane są jednak takie rzeczy jak:

 • sprzęt AGD,
 • komputery, laptopy, tablety lub telefony komórkowe,
 • biżuterię i wartościowe pamiątki rodzinne,
 • złoto, srebro, monety (cena metali szlachetnych będzie zależeć od ich próby oraz rodzaju wyrobu),
 • konsole do gry,
 • antyki, rzeźby, obrazy lub innego rodzaju dzieła sztuki,
 • sprzęt sportowy

Zdarza się także, że lombardy udzielają pożyczek pod zastaw samochodu.

Pamiętaj, że pracownik lombardu aby uniknąć przyjmowania przedmiotów pochodzących z kradzieży,  może zażądać potwierdzenia własności w postaci np. dowodu zakupu. Dzieje się to przede wszystkim, gdy w grę wchodzi fant o większej wartości.

Uzyskanie pożyczki bez zastawu niestety nie będzie możliwe.

Aby Krzysztof Kolumb mógł wybrać się w wyprawę ku odkryciu Ameryki, hiszpańska królowa Izabela zastawiła znaczną część swojej biżuterii w zamian za pożyczkę.

Parametry pożyczki lombardowej

Ile? Do kiedy?

Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, gdyż każdy lombard może ustalić własne zasady odnoszące się do okresu zobowiązania, maksymalnych kwot czy też stosunku faktycznej wartości zastawu do oferty pożyczkowej.

Uśredniając można założyć, że pożyczka lombardowa zostanie udzielona na okres od 1 dnia do 30 dni. Nie jest to jednak regułą, a pożyczki długoterminowe na wiele miesięcy pojawiają się w coraz większej ilości lombardów.

Pożyczona suma będzie uzależniona od jakości/wartości przedmiotu jaki zaoferujesz w ramach zastawu. Przeważnie ilość pieniędzy jaką otrzymasz będzie oscylować w granicach 30-60% wartości zastawu (więcej dla stałych klientów).

Rozpatrując koszty pożyczenia należy się przygotować na niemałe opłaty. Wprawdzie zgodnie z ustawą, maksymalne koszty zostały ograniczone, jednak nadal mogą wynieść 25% kwoty pożyczki + 30% za każdy rok trwania umowy.

Oznacza to, że pożyczając 1,000 zł na 30 dni, lombard może zażyczyć sobie oddania 1,275 zł (27,5% więcej niż zostało pożyczone).

Natomiast ta sama kwota pożyczki rozłożona w spłacie na 6 miesięcy to już w przybliżeniu 1,400 zł do zwrotu (40% więcej niż zostało pożyczone).

Polska to siedlisko lombardów, gdzie funkcjonuje ich aż 25 tysięcy. Miliony Polaków co roku korzysta z pożyczek lombardowych.

Jakie zapisy powinny znaleźć się na umowie pożyczki lombardowej?

Umowa lombardowa

Dla zabezpieczenia interesu obu stron, stosuje się umowę lombardową, która określa warunki na jakich zostaje uzgodniona transakcja.

Zapisy umowy:

 • dane osoby, która zastawia przedmiot,
 • forma zastawu oraz dokładny opis przedmiotu transakcji,
 • forma i termin spłaty pożyczonych pieniędzy,
 • opłaty związane z obsługą zadłużenia,
 • wartość zastawu i wysokość udzielonej pożyczki,
 • podpisy obu stron.

Okres trwania umowy można przedłużyć po uiszczeniu stosownej opłaty.

W 1388 król Edward III zastawił drogocenne klejnoty koronne u włoskich kupców, aby móc sfinansować wojnę z Francją.

Inne ciekawostki

Warto wiedzieć

Niektóre lombardy dają możliwość pożyczenia online lub zezwalają na dalsze użytkowanie zastawionego przedmiotu. Pożyczka z lombardu to także gwarancja dyskrecji.

Planując częstsze pożyczanie, warto jest dobrze zapoznać się z pełną ofertą danej placówki. Bowiem w części z nich istnieje opcja uzyskania pieniędzy przez internet. Oczywiście ma to też swoje minusy, gdyż np. wysłanie dużego/ciężkiego zastawu może być problematyczne.

Warto też podpytać, czy zastawiany przedmiot można zachować i dalej wykorzystywać. Taka opcja byłaby szczególnie mile widziana w przypadku takich fantów jak telefon, komputer czy telewizor.

Jednocześnie pamiętaj, że żadne rejestry dłużników nie będą sprawdzane. Jest to więc doskonały sposób zdobycia gotówki dla osób zadających sobie pytanie “gdzie dostanę pożyczkę jak jestem w BIKu?“. Co więcej, o fakcie pożyczenia przez Ciebie pieniędzy będziesz wiedzieć tylko Ty i pracownik lombardu.

Nazwa “lombard” wzięła się od nazwy jednego z regionów we Włoszech – Lombardii. W Polsce, w okresie międzywojennym określano je mianem “zakładów zastawniczych”.

Na zakończenie

Jeżeli jesteś w sytuacji faktycznie wymagającej od Ciebie szybkiego pozyskania gotówki to oczywiście pożyczka lombardowa może umożliwić Ci złapanie chwilowego oddechu.

Natomiast na E-Busines naprawdę zależy nam, aby nasi czytelnicy nauczyli się zarządzać swoimi finansami w taki sposób, żeby przestać pożyczać, a zamiast tego oszczędzać i później wykorzystywać te nadwyżki.

Dlatego też, zachęcamy Cię drogi czytelniku do zapoznania się ze strategią skutecznego oszczędzania, jaką jest metoda 6 słoików, która przestrzegana systematycznie, pozwoli Ci zapanować nad finansowym sztormem.